TURNIEJ

#SWIATOWYTENISWSZCZECINIE

invest in szczecin open 2023

To już trzydziesta edycja naszego turnieju, czyli najstarszej i największej, męskiej zawodowej imprezy tenisowej w Polsce! Odbędzie się – podobnie jak dwadzieścia dziewięć poprzednich – na ziemnych kortach przy al. Wojska Polskiego 127 w Szczecinie. Turniej główny tym razem zostanie rozegrany w dniach 11-17 września 2023.

Invest In Szczecin Open 2023 to licencjonowana impreza ATP (Stowarzyszenia Zawodowych Tenisistów), co zobowiązuje zarówno organizatorów, jak i samych graczy. Turniej należy do elitarnej grupy rozgrywek ATP, a jego głównym Sponsorem jest Miasto Szczecin.

Od lat nieprzeciętny poziom szczecińskiego turnieju sprawia, że z powodzeniem można porównywać go z imprezami ATP. W stolicy Pomorza Zachodniego gościliśmy już między innymi Nikołaja Dawidienkę, Davida Ferrera, Gaela Monfilsa, Nicolasa Almagro i Richarda Gasqueta. Byli też mistrzowie z Roland Garros: Juan Carlos Ferrero, Gaston Gaudio, Sergi Bruguera, Alex Corretja i Stan Wawrinka oraz zawodnicy, którzy obecnie znajdują się w czołówce rankingu ATP – Diego Sebastian Schwartzman, Pablo Carreno Busta, Lucas Pouille, Roberto Bautista Agut, Adrian Mannarino, Filip Krajinović czy Marco Cecchinato. Zupełnie niedawno grali u nas Casper Ruud i Holger Rune, zawodnicy czołowej dziesiątki rankingu ATP. W 2022 roku na szczecińskich kortach tryumfował Corentin Moutet W decydującym o tytule spotkaniu Francuz po bardzo wyrównanym boju pokonał pierwszego Austriaka Dennisa Novaka. Moutet zapisał się w historii jako 29. mistrz Pekao Szczecin Open.

W trzydziestoletniej historii turnieju cieszą także wspomnienia z trzech szczecińskich zwycięstw znakomitych deblistów Marcina Matkowskiego (w końcu szczecinianin!) i Mariusza Fyrstenberga, którzy okazali się najlepsi w latach 2001, 2003 i 2005. Tego typu sukces w stolicy Pomorza Zachodniego świętowali również  Tomasz Bednarek z Mateuszem Kowalczykiem (2009), Andriej Kapaś z Marcinem Gawronem (2011) oraz Karol Drzewiecki ze Słowakiem Filipem Polaskiem (2018). Warto też wspomnieć, że swoje pierwsze kroki w dorosłym tenisie stawiał tu także Jerzy Janowicz – półfinalista Wimbledonu. Łodzianin dotarł do tej samej fazy w Szczecinie w roku 2008. Jego występ w naszym turnieju (ćwierćfinał w sezonie 2012) był jednym z ostatnich przystanków przed pamiętnym sukcesem i dotarciem do finału w paryskiej hali Bercy podczas turnieju z serii Masters 1000. Gościliśmy także Huberta Hurkacza, czyli zawodnika, który na dobre wszedł już w świat wielkiego, zawodowego tenisa.

Ale nie tylko tenis decyduje o tym, że Invest In Szczecin Open to turniej z charakterem. Urok stanowią ocienione korty przy al. Wojska Polskiego w willowej dzielnicy Szczecina, a także mecze dnia rozgrywane przy sztucznym świetle (w dniach 11-16 września o 19:00 na korcie centralnym).

Za dnia toczą się gry kortach, a wieczorami – gra odbywa się na koncertach festiwalu muzycznego. To również dzięki takim pozatenisowym działaniom nasz turniej już trzykrotnie otrzymał prestiżowe wyróżnienie Challenger Award, nagrodę ATP i ITF dla najlepszego męskiego challengera na świecie.

Pekao Szczecin Open jest turniejem challengerowym najwyższej rangi, co oznacza ponad 160 tysięcy dolarów w puli nagród dla zawodników oraz hospitality, czyli bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie dla graczy. W tym roku, w turnieju głównym wystartuje aż 32 zawodników! Niezmiennie w imprezie uczestniczyć będzie także 16 par deblowych.

Do zobaczenia na najlepszym Challengerze na Świecie!

INVEST IN szczecin open 2023 – aftermovie